Biblioteka Główna - „Optyczna wypożyczalnia”
w Bibliotece Głównej

Uniwersytet Szczeciński

W dniu 28 marca 2023 w Wypożyczalni Biblioteki Głównej US odbyło się spotkanie ze studentami III roku kierunku optyka okularowa. Podczas zajęć praktycznych zostały omówione urządzenia wspomagające pracę dla osób z dysfunkcją wzroku.

Biblioteka ma na wyposażeniu powiększalnik typu TOPAZ z monitorem 22” pozwalającym na regulowanie wielkości czcionek czytanego tekstu, komputer z ekranem dotykowym oraz dodatkowymi specjalistycznymi klawiaturami: ZoomText oraz Clevy keybord z dużymi, barwnymi przyciskami w kontrastujących kolorach, trackball mouse, OmniReader (urządzenie lektorskie skanujące tekst, a następnie przetwarzające go na dźwięk), i wreszcie komputer z zainstalowaną drukarką brajlowską wraz z dedykowanym oprogramowaniem. Użytkownik ma możliwość: przetworzenia tekstu na zapis w alfabecie Braille’a, odtworzenia w formie dźwiękowej treści zapisanej w pliku tekstowym oraz konwersji pliku w formacie pdf na format mp3.

Po krótkim instruktażu, studenci mieli możliwość wypróbowania ww. urządzeń, a na zakończenie rozwiązali krótki quiz sprawdzający przyswojoną wiedzę. Osoba, która najszybciej udzieliła prawidłowych odpowiedzi została nagrodzona bibliotecznym upominkiem.

Skontaktuj się z nami!
Informacje tel.:

(91) 444-24-05
sekretariat tel.:

(91) 444 23-61


ul. Tarczyńskiego 1, 70-387 Szczecin
e-mail: bg-info@usz.edu.pl, bg-sekretariat@usz.edu.pl

Godziny otwarcia Biblioteki

 

 

 

Oparte na Wordpress, stworzone przez ODSK BG US | Polityka plików cookie | Deklaracja dostępności