Pozdrawiamy!
Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego
KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA ZAPROPONOWANA
Wystąpił błąd lub w formularzu zostały użyte zakazane znaki. Prosimy spróbować później, jeżeli problem nie ustąpi, będziemy wdzięczni za zgłoszenie sytuacji w Bibliotece Głównej.
Przepraszamy.
Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecinskiego
Uniwersytet Szczeciński został utworzony 1 października 1985 na mocy ustawy z 21 lipca 1984. Powstał z połączenia Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Transportu Politechniki Szczecińskiej oraz Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Szczecinie, która funkcjonowała od 1968 jako trzyletnia Wyższa Szkoła Nauczycielska.
Rok 2024 to także jubileusz 20-lecia utworzenia Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Szczecińskiego.
Wystawa artykułów prasowych z okresu powstawania zarówno uczelni jak i wydziału ma za zadanie przenieść zwiedzającego w tamte czasy, które jak się okazuje, nie były wcale takie łaskawe dla pracowników i rzeczonych instytucji. Borykano się z wieloma problemami – finansowymi, administracyjnymi, dydaktycznymi, organizacyjnymi, lokalizacyjnymi, a nawet i etycznymi; dość powiedzieć, że pod koniec lat 80. Uniwersytet był bliski… likwidacji.
Pośród zgromadzonych artykułów można znaleźć wywiad ze studentem ostatniego roku – Dariuszem Wieczorkiem (posłem i obecnym ministrem nauki) zatytułowany proroczo – „Gdyby student był posłem…”.
Inny artykuł z kolei dowodzi ciężkiego życia świeżo upieczonych żaków z lat 80., z którego dowiadujemy się o przypadku studentki mieszkającej na… dworcu, z braku miejsc w akademiku i w wyniku wysokich opłat za wynajęcie pokoju ‘przy rodzinie’.
Tytuł wystawy jest cytatem zaczerpniętym z wywiadu z pierwszym rektorem US – prof. dr. hab. Kazimierzem Jaskotem. Autor przeprowadzonego wywiadu skonkludował rozmowę z rektorem słowami, iż „uniwersytet […] potrzebny jest regionowi i Polsce”.
Ta ważna myśl nabiera znaczenia po kilkudziesięciu latach istnienia dla całej wspólnoty i jedności universitasu.
Wystawę można zwiedzać codziennie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 – 15.00.
Po raz trzeci z rzędu Biblioteka Wydziału Teologicznego przyłącza się do obchodów Festiwalu Nauki w dniach 20.09 – 29.09 promując w ten sposób czytelnictwo i zachęcając do korzystania z jej zbiorów. Warto pamiętać, że Biblioteka WT ma w swojej ofercie nie tylko książki teologiczne, filozoficzne czy pedagogiczne, ale także, czego dowodem jest rzeczona wystawa – zawiera w swoich zbiorach publikacje z wszystkich dziedzin i dyscyplin naukowych.
Misją Festiwalu jest upowszechnianie nauki, zaś misją każdej biblioteki jest upowszechnianie czytelnictwa. Biblioteka naukowa, jaką jest Biblioteka Teologiczna, gromadzi przede wszystkim publikacje naukowe głównych dziedzin naukowych w Polsce, ale też i wydawnictwa nauk pomocniczych. Szeroki zakres dyscyplin obejmujących zbiory BWT czyni ją biblioteką uniwersalną, w której każdy może znaleźć coś dla siebie. Od 2022 r. Biblioteka realizuje projekt sprofilowania zbiorów z zachowaniem i gromadzeniem wydawnictw najbardziej wartościowych z każdej dziedziny wiedzy.
W jubileuszowym roku 2024 z okazji 900-lecia misji chrystianizacyjnej św. Ottona z Bambergu na Pomorzu, Biblioteka Wydziału Teologicznego prezentuje aktualne zestawienie tematyczne dotyczące chrystianizacji jak i sylwetki św. Ottona. Bibliografia obejmuje monografie, artykuły, rozdziały z wydawnictw zwartych, piśmiennictwo obcojęzyczne i wybrane linki do stron internetowych.
Spis prostych opisów bibliograficznych różnego rodzaju dokumentów drukowanych i elektronicznych może stanowić krynicę wiedzy dla wszystkich, którzy piszą prace związane z postacią św. Ottona i jego wiekopomną misją, lub zachęcić do pisania w oparciu o niemal wszystkie aktualnie źródła wydawnicze.
Zestawienie literatury przedmiotu jest dopełnieniem wystawy publikacji z księgozbioru Biblioteki WT.
Bibliografia w wersji papierowej dostępna jest w Dziale Gromadzenia i Opracowania Zbiorów.
Przygotowanie misji przesądzało nieraz o jej powodzeniu i skutkach. Sprawdziło się to zarówno w przypadku św. Wojciecha, jak i Bernarda Hiszpana. Poszli oni do pogan bez przygotowania i bez środków materialnych, dlatego praca ich za życia nie przyniosła oczekiwanych owoców.
Otton natomiast zgromadził środki zarówno żywnościowe, pieniężne, jak i liturgiczne. Zadbał również o współpracowników. W jego towarzystwie znalazło się 20 kapłanów. Misjonarz Pomorza wiedział również, jak nieodzowna w prowadzeniu misji jest znajomość języka; czynili to również eremici włoscy z Międzyrzecza przed rozpoczęciem misji opanowali język polski w pół roku. Otton nie musiał się uczyć, ponieważ znał język polski. Przezorny Otton zadbał również w Stolicy Apostolskiej o„licenciam evangelizandi”.
Podczas I wyprawy misyjnej Otton założył 11 kościołów w 9 miejscowościach: w Pyrzycach, Szczecinie (dwa), Gardźcu (obecnie Garz w pow. Wolgast – okręg Rostock lub według niektórych – Garz na wyspie Uznam), Wolinie (dwa), Lubiniu, Kłodzieniu, Kołobrzegu, Białogardzie, oraz książęcym Kamieniu Pomorskim i ochrzcił, tylko w pierwszej wyprawie misyjnej ponad 22 tys. pogan.
Z okazji 900-lecia misji chrystianizacyjnej zapraszamy do obejrzenia publikacji dotyczących św. Ottona pozyskanych z księgozbioru Biblioteki Wydziału Teologicznego US.