Pozdrawiamy!
Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego
KSIĄŻKA NIE ZOSTAŁA ZAPROPONOWANA
Wystąpił błąd lub w formularzu zostały użyte zakazane znaki. Prosimy spróbować później, jeżeli problem nie ustąpi, będziemy wdzięczni za zgłoszenie sytuacji w Bibliotece Głównej.
Przepraszamy.
Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecinskiego
Każdego roku o tej porze organizowanych jest wiele akcji charytatywnych wspierających tych najbardziej potrzebujących i w trudnej sytuacji życiowej. Dobrze wiemy, że bibliotekarze nie pozostają obojętni na potrzeby innych i chętnie angażują się w pomaganie, dlatego wzorem minionego roku Biblioteka Ekonomiczna prowadzi w Kampusie Mickiewicza małą świąteczną akcję dobroczynną. Tym razem wspieramy bezdomne koty, porzucone przez właścicieli na Cmentarzu Centralnym. W dniach 01-21.12.2023 r. zbieramy karmę i przysmaki. Miłośników zwierząt chcących wesprzeć naszą akcję prosimy o podarowanie choćby małych saszetek.
To już piąta odsłona bibliotecznych mikroprezentacji „Śladami naszych przodków”. Tym razem mikro wystawa poświęcona została szczecińskiej branży stoczniowej oraz portowi szczecińskiemu na przestrzeni lat. Znajdziecie tu historyczne ryciny przedstawiające dawne statki, fotografie ukazujące widok nabrzeża i części portu od strony kapitanatu, budowę i wodowanie statków w Stoczni Szczecińskiej, ale przede wszystkim magię tego miejsca, z którym wielu związało swoje zawodowe życie. Na szczególną uwagę zasługują: ilustracja dawnego Szczecina według planu Bruina i Hogenberga z około 1589 roku oraz wniosek Magistra Miasta Szczecina w sprawie przekazania funduszy cesarskich na rzecz portu w Szczecinie.
Otwarta komunikacja naukowa to jeden z elementów otwartościowego nurtu w nauce, który postuluje transparentność na wszystkich etapach procesu badawczego i otwarty dostęp do rezultatów badań poprzez wykorzystanie technologii cyfrowych. Pierwsza część seminarium uporządkuje wiedzę na temat rozwoju polityk i praktyk otwartego dostępu oraz rzuci trochę światła na wybrane, obowiązujące polityki: od unijnych po te narodowe i instytucjonalne. W drugiej części będzie miał miejsce przegląd różnorodnych usług, narzędzi i infrastruktur służących otwartej komunikacji naukowej. Z racji doświadczenia i roli, jaką pełni prowadząca seminarium, będzie się ono skupiało na przykładach z dziedziny nauk humanistycznych i społecznych. Organizatorem webinaru jest Sekcja Bibliotek Naukowych Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, której członkami są bibliotekarze BE.
W dniu 12.11.2023 r. już po raz szósty odbyła się Sztafeta Biegowa pod nazwą „105 km na 105-tą rocznicę odzyskania NIEPODLEGŁOŚCI”. Organizatorem wydarzenia była Szczecińska Akademia Combat SGS. Jednym z biegaczy sztafety był Waldemar Kołaczek – kustosz w Bibliotece Ekonomicznej. Gratulujemy wszystkim tym, którzy podjęli wyzwanie i wzięli udział w biegu ofiarując swój wysiłek dla upamiętnienia Święta Niepodległości.
W dniu 19.10.2023 r. w Bibliotece Głównej Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie odbyła się ogólnopolska Konferencja Naukowa pt. „Cywilizacja wiedzy – wyzwanie dla bibliotek”. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń w zakresie rozwiązań wzmacniających rolę biblioteki i bibliotekarzy we współczesnej cywilizacji wiedzy. Podczas obrad podjęto próbę omówienia odpowiedniej strategii wspomagającej kształtowanie działań edukacyjnych i e-kompetencji z punktu widzenia bibliotekarza – praktyka. Konferencja stała się przestrzenią do wymiany doświadczeń w radzeniu sobie z rolą bibliotekarza w budowaniu otwartego, pełnego zrozumienia, dialogu człowiek – cywilizacja wiedzy, a także okazją do nawiązania i zacieśnienia więzi zawodowych.
Zapraszamy do udziału w organizowanym przez Bibliotekę Ekonomiczną webinarze Zarządzanie energią osobistą w pracy.
Zarządzanie energią osobistą w pracy – szkolenie poprowadzi dr Daniel Szostak, adiunkt w Instytucie Gospodarki Przestrzennej i Geografii Społeczno-Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego, wykładowca, trener i ekspert ds. komercjalizacji wiedzy i działalności firm typu spin-off i spin-out; prowadzi szkolenia oraz doradztwo m.in. w zakresie pisania i oceniania biznes planów.
Zarządzanie energią osobistą w pracy – to webinar dedykowany dla pracowników oraz menedżerów, nie tylko bibliotek, szukających sposobów na podniesienie efektywności i dobrostanu zespołu. Uczestnicy spotkania uzyskają odpowiedzi między innymi na pytania: Skąd czerpać siły do działania? Dlaczego spada nasza wydajność i nie chce się nam pracować? Jak nie wypalić się zawodowo?
„Społeczność ponad komercjalizacją” to temat przewodni tegorocznego International Open Access Week. Środowisko bibliotekarzy stanowi integralną część społeczności akademickiej, a komercjalizacja potocznie rozumiana jako proces polegający na udostępnieniu innym podmiotom, nowego produktu, metody czy rozwiązania, w celu uzyskania korzyści na zasadach rynkowych, jest zjawiskiem, w którym uczestniczymy każdego dnia i nie tylko w pracy zawodowej. Powtarzalność procesów i monotonia pracy wpływają na naszą wydajność. Pojawiają się problemy takie jak: trudności z koncentracją, zmęczenie od samego rana, spadki energii w ciągu dnia, senność, rozdrażnienie, impulsywne reakcje, które próbujemy rozwiązać pijąc kolejną kawę lub biorąc tabletkę. Tymczasem to typowe objawy nieprawidłowego zarządzania swoją energią.
Szkolenie odbędzie się na platformie Teams w piatek 27.10.2023 r. o godz. 9:00
Identyfikator spotkania: 382 690 921 51 Kod dostępu: YYtUXJ